Villanyóra diktálás – Minden, amit tudnod kell

Tartalomjegyzék

Az energiaszolgáltatás modernizációjában az elmúlt években jelentős változások vannak folyamatban, melyek lehetővé teszik, hogy minden fogyasztó aktív és tudatos szereplőjévé váljon az energia felhasználásának. Miként működik a társasházi lakásokban a villanyóra diktálás, milyen kötelezettségek terhelik a lakókat ezzel kapcsolatban és egyáltalán hogyan működik a rendszer? Minden, amit tudnod kell a villanyóra diktálásról 2024-ben!

Társasházi vagy családi házban lakóként természetes számunkra, hogy jogosultak vagyunk az áramszolgáltatásra. De tudjuk-e honnan érkezik az villamosenergia és miért is nyújthatnak nekünk a szolgáltatók ilyen erőforrásokat?

Mi az az egyetemes szolgáltatás?

Az egyetemes szolgáltatás a villamosenergia-kereskedelem speciális módja, amelynek keretében hatósági áron és meghatározott szolgáltatási színvonalon vehetik igénybe az áramszolgáltatást az arra jogosult felhasználók. Az egyetemes szolgáltatásban többek között szerződéskötéshez, ügyfélszolgálatok széles körben történő elérhetőségéhez, jogszabályokban meghatározott feltételek szerinti számlázáshoz, téves számlázás, továbbá túlfizetés esetén visszatérítéshez, panaszkezeléshez, tájékoztatáshoz, védendő fogyasztók esetén különleges jogokhoz, bizonyos esetekben (például garantált szolgáltatások esetén) pedig kötbérhez való jogok illetik meg a felhasználót.

Kik jogosultak erre az egyetemes szolgáltatásra?

A jogszabály alapján egyetemes szolgáltatás keretében jogosultak villamos energiát vásárolni, azaz egyetemes szolgáltatásra jogosult felhasználónak minősülnek:

·         a lakossági fogyasztók,

·         a kisfeszültségen vételező, összes felhasználási helyük tekintetében együttesen 3×63 ampernél nem nagyobb csatlakozási teljesítményű felhasználók.

Ki számít lakosági fogyasztónak és mit jelent ez?

Laskossági fogyasztónak minősül az:

  • aki saját háztartása – egy felhasználási helyet képező, egy vagy több lakóépület, lakás, üdülő vagy hétvégi ház, továbbá lakossági célra használt garázs – fogyasztása céljára vásárol villamos energiát, és az így igénybe vett villamos energiával nem folytat jövedelemszerző tevékenységet.
  • a lakóépület (pl. társasházak, a lakásszövetkezetek) a közös fogyasztás tekintetében, amennyiben
    • a lakóépületben az önálló lakások száma meghaladja a nem lakás céljára szolgáló helyiségek számát
    • az összes felhasználási helye tekintetében együttesen 3×63 A-nál nem nagyobb csatlakozási teljesítménnyel rendelkező lakóépületben az önálló lakások száma azonos vagy alacsonyabb, mint a nem lakás céljára szolgáló helyiségek száma.

Viszonylag új rendelkezés, hogy 2022. augusztus 1-jétől:

·         az önkormányzati bérlakásokban élők ellátása biztosításának mértékéig a helyi önkormányzatok (a helyi önkormányzat vagyonkezelője / ingatlankezelője nem),

·         az állami bérlakásokban és a szállóférőhelyeken élők ellátása biztosításának mértékéig az állami bérlakások és a szállóférőhelyek üzemeltetői is lakossági fogyasztónak minősülnek.

Ennél többen is minősülnek lakossági fogyasztónak – a teljes, részletes listát a saját szolgáltatók honlapján lehet megtalálni.

Az egyetemes szolgáltató bármikor jogosult az egyetemes szolgáltatásra vonatkozó jogosultságot ellenőrizni, és az ezt alátámasztó iratot bekérni. A jogosulatlanul igénybe vett szolgáltatás időszaka alatt felhasznált energiát szankciós áron, azaz az adott hónapra vonatkozó átlagos tőzsdei ár kétszeresének, de legalább az alkalmazott egyetemes szolgáltatási árszabás egységára ötszörösének megfelelő egységáron kell elszámolni akkor, ha

  • a benyújtott iratok alapján az egyetemes szolgáltató megállapítja, hogy az ügyfél jogosulatlanul vételez egyetemes szolgáltatásban,
  • a felhasználó az egyetemes szolgáltató által megadott, legalább 15 napos határidőn belül nem küldi meg az iratokat.

Miért fontos az, hogy ki lakossági fogyasztó?

Vannak olyan garanciák, melyeket az áramszolgáltató minden egyetemes szolgáltatásra jogosultnak megad. A leggyakoribb tételek a következők lehetnek – de ez a szolgáltatótól függően természetesen változhat.

1.      Felhasználói villamosenergia-igénybejelentés továbbítása
A felhasználótól érkezett villamosenergia-igénybejelentést a szolgáltató továbbítja az elosztói engedélyeshez, vagyis jelzik feléjük, hogy szükségünk van áramforrásra.

2.      Visszatérítés téves számlázás esetén
A számlakifogás jogosságának megállapítását követően – a felhasználó fizetési módjának megfelelően – a túlfizetést visszatéríti a szolgáltató.

3.      A felhasználási hely visszakapcsolásának kezdeményezése
A felhalmozott tartozás hiánytalan és hitelt érdemlő rendezését követően a szolgáltató kezdeményezi az elosztónál a visszakapcsolást.

4.      Nem jogszerű kikapcsolás
Nem jogszerű kikapcsolás esetén kötbért fizet a szolgáltató.

A szolgáltató által nyújtott garantált elszámolások

Gyakran felmerül az a kérdés az osztatlan közös tulajdon kapcsán, hogy miként döntenek a felek a közös ingatlannal kapcsolatos vitás kérdésekben. Alapvetően kétféle megoldás, a többségi szavazás és az egyhangú határozat létezik.

A többségi szavazás esetei

A többségi szavazást olyan esetekben szokták alkalmazni, mint az ingatlan birtoklása, a hasznosítás, illetve a használat kérdései. Ilyenkor a tulajdonosok szavazata a tulajdoni hányaduknak megfelelően számít.

Az egyhangú határozat esetei

Az osztatlan közös tulajdon esetében egyhangú határozatra van szükség a tulajdonjog átruházáshoz, a használatba adáshoz, a haszonélvezeti jog adásához és az ingatlan megterheléséhez. Ilyenkor már egyetlen tulajdonos ellenszavazata is minden esetben azt jelenti, hogy a javaslatot el kell utasítani. Ugyanakkor fontos tudni, hogy ez csak a közös részekre vonatkozik: egy ikerházi vagy társasházi lakás esetén nincs szükség arra, hogy a szomszéd is beleegyezzen az eladásba.

Az osztatlan közös tulajdonnal kapcsolatos döntéshozatal sok esetben rendkívül nehézkes lehet, különösen, ha nagyon sok tulajdonosa van egy ingatlannak. Érdemes megjegyezni azt is, hogy a használat, illetve a birtoklás joga nem mindig egyezik meg a tulajdoni részesedés arányával, hiszen a résztulajdonosok máshogy is megegyezhetnek egymás között. Például lehetséges, hogy csak egyetlen tulajdonos használja az ingatlant, esetleg az igénybevételt időközönként váltva osszák fel egymás között. Az erről szóló egyességet szintén a használati megosztási megállapodásban rögzítik a tulajdonosok.

A villamos energia elszámolási módjai

Alapvetően jelenleg kétféle rendszerben lehet gondolkozni, ha a villamos energia diktálásáról, elszámolásáról van szó: éves elszámolás és mérőállás alapú havi elszámolás létezik a szolgáltatóknál.

Az éves elszámolás

Ha az éves elszámolást választjuk, akkor a szolgáltató leolvassa az előző évi elszámolási időszak fogyasztási adatait, majd ezt osztja el egy hónapnak megfelelő részfogyasztási mennyiségre. Minden hónapban részszámlát küld, így egy adott évben 11 db ugyanakkora összegű számlára számíthatunk, ha nem történik új bekapcsolás, felhasználó- vagy számlázási mód változás. A szolgáltatónak viszonylag egyszerű ez a metódus, hiszen évente egyszer kell leolvasnia a tényleges mérőóra állást.

A 12-ik hónapban a szolgáltató elszámoló számlát állít ki a ténylegesen elfogyasztott villamos energia mennyiség alapján. Ha a fogyasztásunk nem érte el a részszámlákon kiszámlázott energia mennyiségét, akkor a különbözet visszafizetésre kerül. Amennyiben a fogyasztásunk viszont meghaladja az elszámolási időszakban részszámlákon kiegyenlített mennyiséget, a különbözet az elszámoló számlával kerül elszámolásra.

Ez a módszer azért jelenthet jó megoldást, mert minden hónapban ugyanannyit kell fizetnünk – így az áramszolgáltatás tervezhető költséget jelent, és ha nem változtatunk jelentősen a fogyasztási szokásainkon, akkor az elszámoló számla sem mutat majd jelentős eltérést a részszámlákon szereplő fizetendő összeghez képest.

A havi elszámolás

Lehetőségünk van arra, hogy minden hónapban a tényleges fogyasztása szerint fizessük ki a villanyszámlánkat. Ennek feltétele, hogy mindig a számlán feltüntetett intervallumban diktáljuk be mérőóra állását a szolgáltatónak. A diktálást intézhetjük az energiaszolgáltató mobilalkalmazásán, online vagy telefonos ügyfélszolgálaton keresztül is.

Mit jelent az, hogy a kedvezményes mennyiség éves? Az elszámolás ilyen esetben éves vagy havi?

A kedvezményes mennyiség 2022. augusztus 1. és 2023. július 31. között időarányosan biztosított felhasználási helyenként (mérőnként). Tehát a 2022. augusztus 1. és 2023. július 31. közötti időszakban elfogyasztott villamosenergia elszámolása során vehető igénybe, amennyiben a fogyasztó egész évben egyetemes szolgáltatótól vételez.

A kedvezményes mennyiséget felhasználóként időarányosan vagyunk jogosultak igénybe venni. Ennek érdekében az egyetemes szolgáltató naparányos elszámolást alkalmaz, amely alapján a felhasználó számára kiállított számlában a kedvezményes mennyiség 1/365-öd részének és a számlázási időszak napjainak szorzata kerül érvényesítésre, és az e feletti rész számlázása történik lakossági piaci áron.

Amennyiben a kedvezményes éves időszakon belül kiállított (jellemzően havi) számlában elszámolt energiamennyiség nem éri el az adott időszakra kiadható kedvezményes mennyiséget, úgy a kedvezmény nem vész el! Az elszámolás az éves időszakban biztosítja 2022.08.01-2023.07.31. között a kedvezményes sáv mennyiségig az alacsonyabb árat. (pl. ha valaki diktálás alapján kérte az elszámolását, nyáron nyaralás miatt nem fogyaszt energiát és így a diktálás alapján kiállított számlájában nem jelenik meg fogyasztás, akkor az erre az időszakra eső kedvezmény mértéket nem veszíti el, azt később ki tudja használni az éves időszakon belül!)

Mit jelent az, hogy a kedvezményes árammennyiség felhasználási helyenként jár? Ügyfélre vagy felhasználási helyre szól a kedvezményes mennyiség?

Ha egy lakossági fogyasztónak több felhasználási helye van, akkor az éves 2523 kWh kedvezményes mennyiségre minden felhasználási hely esetében külön-külön jogosult.

Ugyanakkor az egyes felhasználási helyek között a kedvezményes mennyiségek nem csoportosíthatók át.

A rendelet miatt több felhasználási helynek minősül, ha a hagyományos mérő mellett (A árszabás) vezérelt mérőn (éjszakai, azaz B árszabás) is történik villamosenergia-vételezés. Ebben az esetben az éves 2523 kWh kedvezményes mennyiség a hagyományos mérőn és a vezérelt mérőn mért fogyasztás tekintetében külön-külön is megilleti a felhasználót.

Mi vonatkozik azokra a többgenerációs családi házakra, ahol egy mérő méri a több külön lakás fogyasztását?

Az éves 2523 kWh kedvezményes mennyiség felhasználási helyenként (mérőnként) jár. Így a felhasználási helyen belüli lakások száma nem módosítja a kedvezményes mennyiséget.

A lakásonkénti kedvezményes mennyiség elérésére akkor van mód, ha az egyes lakások önálló mérése kiépül, és mint önálló felhasználási helyre szerződnek le rá.

Mi a helyzet társasházak esetében? Mindenkinek külön mérőóra jár?

Azoknál a társasházaknál, ahol nem külön mérőóra méri a lakások fogyasztását a takarékosabb lakóknak is ugyanannyit kell fizetniük, mint pazarló társaiknak, hiszen a teljes összeg kerül elosztásra, fogyasztási differenciálás pedig nem történik. Szerencsére ez a helyzet – igazságtalan volta miatt – egyre kevesebb lakóközösségnél fordul elő, általában külön mérőórák szerint történik az elszámolás.

Ha van vezérelt mérő a lakásban (éjszakai mérő) is, akkor arra jár külön éves 2523 kWh kedvezményes mennyiség?

Igen, a rendelet vonatkozásában több felhasználási helynek minősül, ha a hagyományos mérő mellett (A árszabás) vezérelt mérőn (éjszakai, azaz B árszabás) is történik villamosenergia-vételezés. Ebben az esetben az éves 2523 kWh kedvezményes mennyiség a hagyományos mérőn és a vezérelt mérőn mért fogyasztás tekintetében külön-külön is megilleti a felhasználót.

Felhasználóváltozás esetében szerződőnként vagy felhasználási helyre vonatkozóan fogja figyelni a rendszer a fogyasztást?

A kedvezmény a felhasználási helyen, mérési pontonként, egy adott felhasználó fogyasztására vonatkozik, ám időarányosan jár. Ha például valaki fél évre szerződik egy ingatlan energiaellátására, akkor arra a felhasználási helyre az éves kedvezmény felére jogosult, függetlenül az előző szerződő, a kiköltöző fél fogyasztásától.

Mit jelent a H árszabás? Ki jogosult rá?

Ez a hőszivattyúkhoz és a megújuló energiaforrásokhoz kiépített rendszerekhez használt tarifa. A legfontosabb jellemzője, hogy nem elérhető egész évben: csak október 15-től április 15-ig vehető igénybe!

A H árszabás igénybevételének feltételei:

  • Külön mért felhasználói áramkörrel rendelkező ügyfeleink vehetik igénybe a fűtési idényben (október 15. és április 15. között) a legalább 3 szezonális fűtési jóságfokú hőszivattyúk, azaz napenergiából és egyéb megújuló energiaforrásokból nyert hőt épületek hőellátására hasznosító berendezések és ezen berendezések üzemeltetését közvetlenül szolgáló készülékek fogyasztásának elszámolására.
  • Egész napos vételezési lehetőséget biztosít, napszaktól függetlenül.
  • A felhasználási helyen lévő H árszabásra jogosult berendezések külön mért felhasználói áramkörének fogyasztása fűtési idényen kívül az A1 árszabás magasabb díjtételével kerül elszámolásra.

Mikor kell diktálni, ha diktálásos számlázást választja valaki?

A szolgáltató által megadott idő intervallumon belül kell ebben az esetben minden hónapban be kell diktálni az adott mérőállást. Az MVM-nél gáz esetében erre egy 4, az áramszolgáltatás esetében 7 napos intervallum áll rendelkezésre.

Hogyan lehet diktálni?

Szolgáltatótól függ, de telefonon, sms-ben és az online ügyfélszolgálaton vagy a mobilapplikációban is van erre lehetőség.

Mikor lehet diktálni?

Évente egy alkalommal az áramhálózati cég által megbízott leolvasó rögzíti a mérőállást, akinek biztosítani kell, hogy hozzáférjen a mérőhöz. Az éves leolvasáskor a leolvasó által rögzített mérőállással készül el az elszámoló számla.

Ha diktálásra szerződött valaki, de az adott hónapban ez elmaradt, mi a teendő?

Ilyen esetben az adott hónapra becsült áram vagy gázfogyasztás alapján állít ki számlát a szolgáltató. Az MVM tájékoztatása szerint, ha két egymást követő hónapban, vagy egy éven belül háromszor elmarad a diktálás, a következő éves leolvasásig automatikusan átállítják a számlázást hőmérsékletfüggő részszámlázásra. Visszatérésre a havi diktálási számlázási mód csak az éves elszámoló számla kiállítását követő 30 napon belül van mód.

Magasabb a fogyasztás, mint a részszámla összege. Ilyenkor mit kell csinálni?

Ebben az esetben az átalánydíjas számításnál augusztus 1. után a szolgáltató már úgy készíti el a számlát, hogy azon az átlagon felüli fogyasztás arányában részben magasabb díjjal számol. Van mód arra, hogy a fogyasztó kérje a részszámlákban meghatározott átlagos fogyasztás csökkentését – meghatározhatja az átlagfogyasztás mértékét például, hogy elkerülje a magasabb díjakat. Ugyanakkor ez csak akkor javasolt, ha a fogyasztásunk valóban csökken. Amennyiben ez nem így történik, akkor az éves elszámoló számlán szembesülhetünk egy összegben a megemelt energiaköltségekkel és ebben az esetben a számla akár többszázezer forintos is lehet.

A havi diktálós fogyasztásnál szintén már magasabb számla érkezhet. A számlákon megosztva látja majd a fogyasztó az átlagfogyasztásig és külön soron az átlagfogyasztás feletti fogyasztást és az azért felszámított árat.

Melyik a megfelelőbb: a diktálás vagy az átalánydíj?

Összességében minden esetben a ténylegesen felhasznált energiát fogjuk kifizetni, függetlenül attól, hogy az éves elszámolásig havonta diktált vagy havi átalányt fizetünk. Diktálás esetén mindig azt az energiamennyiséget fizetjük a következő számlában, amelyet az előző hónapban ténylegesen felhasználtunk.

Az okos mérés

A rendszert igyekeznek fejleszteni, így az eddigi egyirányú mérés és éves elszámolás elvét folyamatosan fel szeretnék majd váltani a kétirányú méréssel, a telekommunikációra épülő okos eszközökkel és az okos mérés használatával. Az okosmérők részét képezhetik a smart otthonoknak, ahol lehetőség nyílik a mérők és egyéb elektronikai berendezések, biztonságtechnikai eszközök intelligens összekapcsolására. Ezáltal könnyen áttekinthetővé és felügyelhetővé válik a lakás energetikai rendszere.

Az okosmérőről

Itt tulajdonképpen egy olyan műszerről van szó, amellyel a fogyasztó folyamatosan nyomon követheti az elfogyasztott, vagy visszatáplált villamos energia mennyiségét, költségét egyaránt. Az okos mérés segítségével áttekinthetőbb lesz felhasználási hely energiafelhasználása, mivel a jelenleginél részletesebb és gyakoribb információhoz juthatunk villamosenergia-fogyasztási szokásainkról.

Az okos mérési rendszer esetén az okos mérők által mért fogyasztási, betáplálási adatok automatikusan jutnak el az elosztó adatközpontjába. Így akár az is lehetséges, hogy mérőállás diktálása nélkül a tényleges havi fogyasztása alapján kapja meg áramszámláit. A rendszerben rögzített adatokat pedig akár a mérőn, akár egy regisztrációt igénylő internetes felületen is meg tudja tekinteni. A helyszíni leolvasás kivezetése ezen mérők esetében folyamatosan valósul meg.

Összegzés

Bár a villanyóra diktálásának feltételei és rendszere nagyon bonyolultnak tűnhet, nekünk valójában csak arra kell figyelnünk, ami ténylegesen érint bennünket. A legtöbb háztartásban nincsenek extrém igények és felhasználási mennyiségek, így gyakorlatilag csak abban a kérdésben kell döntenünk, hogy havonta szeretnénk átlagos díjat fizetni vagy inkább azonnal elszámolnánk az elfogyasztott árammennyiséggel. Minden egyedi kéréssel és felmerülő bizonytalansággal kapcsolatban keressük fel a szolgáltatónkat, hiszen ők tudnak azonnal pontos választ és megoldásokat nyújtani nekünk!

További népszerű hírek