A 2022-ben kialakuló energiaválság hatására egyre több család életét nehezítették meg az elszabaduló energiaárak, és ez a társasházak lakóit is érintette, ezáltal felhívta a figyelmet a társasház rezsicsökkentés fontosságára. A jelenség napjainkban, 2023-ban is érezteti a hatását.
Tavaly augusztusban megszűnt a korábbi rezsicsökkentési rendszer, és az átalakuló szisztémában innentől kezdve az energiahivatal negyedévente meghatározza a lakossági piaci rezsidíjakat. Azóta különbség jelent meg a rezsicsökkentett és a világpiaci díjszabás között – ezeket a mennyiségeket kellett felszorozni annyival, ahány napot az aktuális rezsiszámla érintett. Ez a változás a társasházakat is érintette: ők is rezsicsökkentett áron juthattak hozzá a gázhoz és ez azóta is így történik, a társasház valamennyi külön lakása után jár ez a keret.
Vagyis a társasházi rezsicsökkentésre vonatkozó kedvezmény annyiszorosára nőtt, ahány önálló lakás található az adott épületben. Ha a társasház közös képviselője nyilatkozott a szolgáltatónak arról, hogy egy társasházban 60 különböző lakás van, akkor a társasházi rezsicsökkentési kedvezmény a hatvanszorosára nőtt, csak a gázfogyasztás vonatkozásában.
2022 augusztusától mérési pontonként évi 2523 kilowattóra áramot és 1729 köbméter gázt fogyaszthat egy magánszemély vagy egy család a 2014-től elfogadott áron.
Mi a társasház rezsicsökkentés?
Az energiaválságra reagáló rezsiszabály szerint a társasházakban sajátos módon érvényesül a rezsicsökkentés lehetősége ott, ahol központi kazán teszi lehetővé a lakóknak a lakások fűtését. A társasházban lévő összes lakás számára annyi gáz járt 2022 augusztusától támogatott áron, amennyi az összes meglévő lakás száma, és az egy lakást megillető támogatott mennyiség szorzata (ez egy 10 lakásos társasházban 10x 1729 m3, akkor 17 290 m3 gázt kaphat az adott társasház tavaly augusztustól kedvezményes költséggel).
Sajnos az elektromos áram kapcsán nem él a fenti szabály. Így ott fogyasztási helyenként értendő, ami – adottságtól függően – nagyon kedvezőtlen is lehet. Pl.: egy 3 lépcsőházból álló házban lépcsőházanként van 1 db. villanyóra. Erről üzemel a lift, világítás, szellőzés, kaputelefon. Tegyük fel, hogy a „régi” elszámolás szerint 50e Ft ( cca : 1315 KWH) volt a havi számla. A változás után az 1315 kwh órából kedvezményes marad (2523/12= 210,25). A maradék több mint 1100 kwh óra ára pedig duplázódig. Azaz az 50e Ft ból, lesz 85 e Ft, ami éves szinten 420e Ft/lépcsőház a példánkban említett épület típus esetében.
Vagyis a társasházi rezsicsökkentést befolyásolja az, mennyi társasház található az adott épületben, és az a tény, hogy mennyi rezsitámogatás illeti meg a lakásokat – az energiahivatal negyedéves lakossági piaci rezsidíjszabása alapján.
Amint a közös képviselő vagy a lakásszövetkezet elnöke nyilatkozott a lakások és nem lakás céljára használt ingatlanok számáról, máris beindul a társasházi rezsicsökkentés érdekében a számítási mechanizmus: a szolgáltató kikalkulálja a megfelelő összeget az adott társasház számára, amennyiért még kedvezményesen kaphat energiát. Ez főként ott érdekes, ahol közel azonos számban található lakás és nem lakás célú (iroda, műhely, üzlet) albetétek
Mi a célja a rezsicsökkentésnek társasházak esetében?
A társasház rezsicsökkentés célja elsősorban az, hogy az egyre gyorsabb ütemben emelkedő energiaárakból a társasházak lakói ne a legmagasabb tételt fizessék, hanem egy kedvezményesebb összeget. Vagyis a társasházban élők egy szerényebb, lecsökkentett lakossági piaci rezsidíjat fizessenek, nem a világpiaci árakkal szinkronban lévő legmagasabb kategóriát (amit nem a magyar fizetőképes keresletre szabtak).
A társasházi rezsicsökkentés tehát védi a lakóközösség tagjait a magasabb rezsiösszeg kifizetésértől, és igyekszik kordában tartani az energiaárakat a társasházakban. A mértéket illetően az energiahivatal minden negyedévben megállapított lakossági piaci rezsidíja a mérvadó.
Továbbá motiválja, hogy tegyen (ruházzon be), azért, hogy kevesebb energiát fogyasszon.
A társasházi rezsicsökkentést a lakás bérlője vagy tulajdonosa egyéni szinten is befolyásolhatja. Ilyen lehetőség a lakás szigetelése, a gázkazánnal fűtés, vagy a tudatosabb energiahasználat szempontjainak alkalmazása.

Társasház rezsicsökkentés és a törvény
Az elszabaduló energiaárak élénken érintették a társasházak költségvetését, ezért a rezsicsökkentés tekintettel van a társasházakra is. Ez azt jelenti, hogy a társasházak központi fűtésére felhasznált gáznál kétféle díjsáv alakul ki. Vagyis van egy fogyasztási határ, ameddig a gáz olcsóbb áron válik elérhetővé, míg a küszöb átlépésével magasabb összeget kell fizetni a gázért 2022 augusztus óta. A rezsicsökkentett átlagfogyasztási limit gáz esetében innentől 1729 m3/év, a villanyenergiánál 2523 kWh/év.
A társasházak központi fűtése által a társasház központi gázkazánja fűti az épület valamennyi lakását, a melegvíz keringtetési rendszerének mechanizmusával. Van egy sajátos számításai folyamat, amely feltárja, mennyi gázt vehet egy társasház a kedvezményes áron, mekkora a társasházi rezsicsökkentés. Ennek kiszámolásához az 1729 köbmétert, az éves rezsicsökkentési limitet fel kell szorozni az épületben lévő megosztott lakások számával, és így jön ki a végeredmény. Vagyis ezáltal válik láthatóvá, hogy egy társasház meddig fogyaszthat olcsó gázáron, és honnantól kell a drágább árral kalkulálnia. A lakossági rezsicsökkentés egyik fő szempontja, hogy a lakóközösség ne lépje át ezt a limitet.
A társasházi rezsicsökkentés helyzetét bonyolítja, hogy számos társasházban 30-40 év óta meglehetősen rossz állapotban lévő liftek vannak, régimódiak a szellőző motorok, és az adott társasház nem rendelkezik mozgásérzékelő LED-es világítással. Vagyis az energiát nagymértékben pazarló ingatlanok kerülnek a legnehezebb helyzetbe. Érdemes mielőbb orvosolni a fennálló problémákat, mert ez rengeteget emel a társasház rezsijén. Az említett tényezők jelentősen hozzájárulnak ahhoz, hogy az áram költsége egy társasházban magasabb legyen az átlagosnál. Ilyen esetekben a közös képviselő felelőssége mielőbb intézkedni a javítási feladatokról, mert ez is hatással van a társasházi rezsicsökkentés mértékére.
Felmerül a kérdés, hogy ki a konkrét felelős a társasház rezsicsökkentéséért? A közös képviselő, vagy a lakásszövetkezet elnöke, akinek nyilatkozni kell a társasház lakásairól a csökkentett energiaár elérése érdekében. A társasházi rezsicsökkentés, a kedvezményes energiaár életbelépéséhez a kormányrendelet értelmében a társasház közös képviselőjének – vagy a lakásszövetkezet elnökének – nyilatkoznia kell a szolgáltató felé arról, mennyi mérési pont, azaz műszakilag megosztott, önálló lakás található önálló lakásként és nem lakás céljára szolgáló helyiségként. A szolgáltató ennek alapján számolja ki a kedvezményes mennyiség nagyságrendjét a társasházi rezsicsökkentésben. Nagy a felelősség ezen a téren, mivel a lakás és nem lakás célú ingatlanok könnyen ellenőrizhetőek az Alapító Okirat és a Földhivatal nyilvántartásában. Ha a közös képviselő által megadott adatok nem stimmelnek, akkor a versenypiaci költségeket megjelenítő ár másfélszeresének egységárán kell elszámolni a társasházzal az energiafogyasztásról.
A társasház rezsicsökkentésének kérdését tovább bonyolítja, hogy az ilyen épületekben gyakran a hatalmas lakásokat osztották fel kisebb szegmensekre. Ezek gyakran egy helyrajzi számon maradtak, és külön használati megosztással értékesítették őket (mert így jellemzően alacsonyabbak a költségek). Vagyis ilyenkor egy 400 m2-es felhasználási helyet akár egyként is kezelhet a szolgáltató. Megeshet, hogy a társtulajdonosok egymás felé olyan almérőkkel számolnak el, ami nem hitelesített a szolgáltató felé. Ilyen ingatlanokban jelent meg a legdrasztikusabb mértékű áremelkedés a társasházi rezsifizetésben, és ezekben az esetekben a műszaki különválás a megoldás. Ez viszont társasházi hozzájárulást igényel számos engedéllyel, mivel az új közös mérők, a mérési pontok kialakítása közös tulajdonokkal is kapcsolatba kerülhet, befolyásolhatja az egész társasház rezsicsökkentésének mértékét.
Konfliktust generálhat a nagy társasházban élőknél, hogy teljesen mások a belső és a szélső lakások fűtési igényei egy téli periódusban. Megeshet, hogy a belső lakásoknak nem is kell fűteniük, mert elegendő hőmérséklet áramlik át hozzájuk a szomszédból…Ezeket a helyzeteket a lakóközösségen belül kell megoldani. Abban az esetben, ha „főtávos” épület esetében megvalósul a mérés (költségosztó vagy hőmennyiségmérő alkalmazásával), akkor a lakóközösség dönthet, hogy az elfogyasztott energia hány százalékát számolja el a mérés alapján és mennyit a lakás alapterülete (légköbméter) alapján. Továbbá a jogszabályi háttér gondoskodik arról, hogy az ingatlan fekvéséből adódó különbségeket un. korrekciós tényezőkkel kezelje.

Módszerek a hatékony társasház rezsicsökkentés érdekében
Az egyén szintjén is sokat tehetünk az egyre jobban elszabaduló energiaárak ellen. A társasházi rezsicsökkentésben kulcsszó a tudatos ingatlanhasználat – vagyis minél többet tudunk az ingatlan műszaki paramétereiről, részletes adottságairól, annál nagyobb esélyünk lesz csökkenteni a rezsit, és alacsonyabbra tornászni a havonta fizetendő összeget.
Sokan társasházban lakva nem igazán tudják, mennyire vastag a lakásban a fal, milyen nyílászáróval rendelkezik az adott lakás, vagy hány kilowattot fogyaszt a kazánjuk. Ezekre csak akkor derül fény, ha az ember beszerzi a lakásról szóló fontos dokumentumokat, és azt is felmérhetjük általa, mit lehetne az ingatlanon fejleszteni és javítani a társasházi rezsicsökkentés érdekében egyéni szinten (természetesen a tulajdonossal egyeztetve, ha nem mi vagyunk a lakás tulajdonosai).
Érdemes elgondolkozni a társasházi rezsicsökkentés kapcsán a homlokzatok és födémek hőszigetelésén, mert számítások szerint nyáron akár több fokkal is csökkentheti a belső hőmérsékletet, télen meg ugyanennyivel növeli. Azaz hőszigeteléssel nyáron sokkal kevesebb energia jön be, télen kevesebb távozik a lakásból. Egy jó hőszigetelés összességében akár 15-20%-os megtakarítást eredményezhet épületszinten a társasházi rezsicsökkentésünkben, a lakás szerkezetének függvényében. Az épületenergetikai szakemberek szakmailag úgy látják, hogy a megfelelő szigetelés az alapja a társasházi rezsicsökkentésnek, és a legjobb megoldás a minimum 15 centiméteres grafitos (épület típustól függően kőzet gyapot) szigetelés. Az ablakcseréknél viszont arra érdemes összpontosítani, hogy háromrétegű- megfelelő hőátbocsájtási tényezőjű – nyílásszárókat vásároljunk, mert azok további 10-15 százalékkal járulnak hozzá a rezsicsökkentéshez a társasházakban.
A társasházak jelentős része távfűtéssel működik, azonban mindig jó egy termosztátos radiátorfej a lakásban, mert alakítható vele a lakás hőmérséklete. A társasházi rezsicsökkentésért azzal is tehetünk, ha kitisztítjuk a radiátort, ugyanis ennek elhanyagoltsága megdobja a költségeket. A klíma és a hőszivattyú szintén alkalmas lehet a fűtésre, bár tekintélyes összeget kell ebbe fektetni, ám ez is megtérül, és hosszútávon hatékony eszközök lehetnek a társasházi rezsicsökkentésben. Ha hőszivattyút használunk, akkor kell hozzá egy kültéri hőmérséklet érzékelő, mivel ehhez igazodva tudjuk beállítani a lakásunk optimális hőmérsékletét.
A leginkább pénztárcakímélő társasházi rezsicsökkentő a gázkazán, ha a fűtési módszereket nézzük. A korszerű gázkazánok viszonylag keveset fogyasztanak, és megtartják a hőmérsékletet. Ennek használata előtt azonban tudatos energiahasználóként mindenképp érdemes megvizsgálni, milyen a lakás hőigénye, és kiszámolni, milyen gázkazán lesz a legmegfelelőbb számunkra vagy a családunk számára.
Már az is rengeteget jelent a társasházi rezsicsökkentésben, ha spórolunk egy kicsit a fűtésen. Télen nyilván ezzel nem lehet túlságosan sokat sáfárkodni hűvösebb, havas és fagyos időben…Azonban sokat számít, ha egy fokkal lejjebb csavarjuk a fűtést (1 fokkal kisebb hőmérséklet 6 százalék energiamegtakarítást jelent), és felderítjük, milyen nagy energiafogyasztó eszközök találhatók a háztartásunkban. Érdemes mérlegelni, mennyire kell ezeknek állandóan üzemelni, mert súlyos érvágást okozhatnak a lakásunk rezsicsökkentésben…Szóval jobban járunk, ha a lakásban a régi, „energiarabló” elektronikus eszközöket modernebb AA vagy BB kategóriájú fogyasztókra cseréljük, mert ezek azonnali eredményeket hoznak a fogyasztás mérséklésében.
Ez vonatkozik egész apró dolgokra is, mint egy telefonfeltöltő, egy tévé vagy bármilyen apró elektromos eszköz. Franciaországban kiszámolták, hogy amennyiben minden stand by állapotú eszközt leválasztanának a hálózatról, akkor 1 atomerőművet le lehetne kapcsolni. A fogyasztásuk ugyan elenyészőnek tűnik, de amint ezek éves szintű fogyasztásban összeadódnak, máris komolyabb összegre számíthattunk, és rengeteget lehet spórolni rajtuk. Még jobb, ha árnyékolókat használunk a lakásban az izzasztó nyári napokon, hogy ne forrósodjon át a belső tér, és egyre kevesebbszer kelljen bekapcsolnunk a frissítő klímát: ezzel szintén rengeteg pénzt lehet spórolni a társasházi rezsicsökkentés egyéni szintjén.
Nyilván a társasházi rezsicsökkentés miatt nem lehet egyből komolyabb, költségesebb dolgokba fektetni, mint egy átfogó hőszigeteléscsere, a napelemrendszer kiépítése vagy a kazáncsere, hiszen ezek mind-mind súlyosabb kiadásokat igényelnek. Érdemesebb apránként, lépésről lépésre haladni, hogy minél több pénzt nyerjünk a tetemes rezsikiadások helyett. Az apró észrevételek is számítanak: ne toljuk például télen a bútorokat a hűtőtestek elé, mert ez gátolja a légmozgást a szobában, és jelentősebb mennyiségű energia szükségeltetik ahhoz, hogy befűtsünk vele egy helyiséget.
Társasház rezsicsökkentés összegzés
A 2022-es energiaválság az egekbe emelte az árakat, így kormányzati szinten megkezdődött a társasházi rezsicsökkentés folyamata. Tavaly augusztustól kezdve az energiahivatal negyedévente meghatározza a lakossági piaci rezsidíjakat, és különbség jelent meg a rezsicsökkentett és piaci díjszabás között – ezeket a mennyiségeket kellett felszorozni annyival, ahány napot az aktuális rezsiszámla érintett. A társasházi rezsicsökkentés azt jelenti, hogy a rezsire vonatkozó kedvezmény- gázfogyasztás esetében – annyiszorosára nő, ahány önálló lakás található az adott épületben. Ha tehát a társasház közös képviselője nyilatkozott a szolgáltató felé arról, hogy egy társasházban 60 különböző lakás van, akkor a rezsicsökkentési kedvezmény a hatvanszorosára nőtt.
2022 augusztusától mérési pontonként évi 2523 kilowattóra áramot és 1729 köbméter gázt fogyaszthat egy magánszemély vagy egy család a 2014-től elfogadott áron.
Az egyén szintjén is sokat tehetünk a rezsicsökkentés érdekében. Például azzal, ha tudatosabban használjuk fel a rendelkezésünkre álló energiát a lakásban. Kihúzzuk a konnektorból a telefontöltőt, kikapcsoljuk a tévét és a feleslegesen fogyasztó elektromos eszközöket, mert éves szinten ez egy hatalmas összeggé növekedhet. Rengeteget számít, ha felmérjük, mik azok a háztartási eszközök, amik komolyabb energiát emésztenek fel – klasszikus példát jelentenek erre a régebbi gyártású hűtőládák. A társasházi rezsicsökkentés kapcsán érdemes elgondolkodni a hőszigetelésen, amely nyáron jelentősen hűt, télen pedig fűti a lakást. A radiátor kitisztítása csökkentheti a társasházi rezsit, és a hőszivattyú használata segíthet a fűtésben. Érdemes a társasházi rezsicsökkentés érdekében alacsony fogyasztású gázkazánra váltani, ha ismerjük a lakás hőigényét.
Szintén a társasházi rezsicsökkentésen dolgozunk, ha tudatosabb ingatlanhasználóvá válunk. Vagyis felmérjük, milyen műszaki paraméterekkel rendelkezik a lakásunk, milyen vastag a fal, milyenek a nyílászárók, vagy hány kilowattot fogyaszt a kazán. A szükséges dokumentumok átnézésével körvonalazódni fog, milyen fejlesztéseket igényel a lakás a társasházi rezsicsökkentés érdekében.